Epidemiologija

Epidemiologija je istraživačka metoda koja se primenjuje na otkrivanje uzroka ili izvora bolesti, poremećaja, sindroma, stanja ili okolnosti koje uzrokuju bol, povredu, invalidnost ili čak smrt kod pojedinaca ili grupa ljudi.[1] Proučavanje prirode, uzroka, kontrola i učestalosti, kao i distribucije bolesti, invaliditeta ili smrti u ljudskoj populaciji. Epidemiologija također objedinjuje: karakterizaciju distribucije zdravstvenog stanja, bolesti ili drugih zdravstvenih problema u pogledu starosti, pola, rase, geografije, religije, obrazovanja, zanimanja, ponašanja, vremena, mjesta, osobe itd. Ova karakterizacija je izvršena da bi se objasnila distribucija bolesti ili zdravstvenih problema povezanih sa njihovim uzročnicima.

Služi kao temelj i logika intervencija urađenih u interesu javnog zdravlja i preventivne medicine. Smatra se osnovnom metodologijom javnog zdravstvenog istraživanja i snažno se zasniva na podacima zasnovanim na medicinskim dokazima, kako bi se identifikovali faktori rizika od bolesti i odredio pristup optimalnom liječenju u kliničkoj praksi.

U kontekstu zaraznih i nezaraznih bolesti, rad epidemiologa kreće se od istraživačkog rada do proučavanja dizajna, prikupljanja podataka i analiza, kao i izradu statističkih modela za testiranje hipoteza i dokumentovanje rezultata koji će biti predat na razmatranje. i odobrenje u časopisima. U okviru njihovog djelovanja, epidemiolozi mogu biti ukljućeni i u brojnim drugim naučnim disciplinama, poput biologije, a u pogledu procesa bolesti, kao i društveno-naučnih disciplina, poput sociologije i filozofije, kako bi bolje razumjeli bliže i nedavne faktore rizika.

  1. ^ Miquel Porta (2014). A Dictionary of Epidemiology (6th izd.). New York: Oxford University Press. ISBN 978-0-19-997673-7. Pristupljeno 16. 7. 2014.

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search